X

Badanie społecznej percepcji drewna w kontekście środowiskowym

Co wiemy o emisyjności i paleniu drewnem.

40% respondentów przyznaje, że nie wie na czym polega zjawisko niskiej emisji, a 20% z nich pozytywnie odnosi się do palenia śmieci, uznając je z wyraz przedsiębiorczości, oszczędności i zachowania proekologicznego

Nasi eksperci

Mateusz Szubel Mgr Inż. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Asystent na Wydziale Energetyki i Paliw - Katedra Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego

Szymon Szufa Doktor, Katedra Techniki Cieplnej i Chłodnictwa, Wydział Mechaniczny, Politechnika Łódzka

Prowadzi własną działalność doradczo - szkoleniową w zakresie energetyki

Mariusz Filipowicz dr hab. inż., prof. AGH

Kierownik Katedry Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego (Wydział Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie).

Izabela Niziałek Doktor Inżynier, SGGW

Zajmuje się technologią drewna i meblarstwa. Pracuje na wydziale Technologii Drewna w Katedrze Technologii i Przedsiębiorczości w Przemyśle Drzewnym na SGGW w Warszawie.

Wojciech Goryl Mgr Inż. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Asystent na Wydziale Energetyki i Paliw - Katedra Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego

Jakość powietrza w Polsce pogarsza się z roku na rok. Liczba miejscowości, w których stężenie toksycznych substancji osiąga stan alarmujący wciąż rośnie. Emisja pyłów i szkodliwych gazów przybiera na sile wraz z początkiem sezonu grzewczego, kiedy użytkownicy domowych palenisk, w tym pieców i kominków, chcąc uzyskać z nich jak najwięcej ciepła jak najtańszym kosztem, zaczynają spalać śmieci, domowe odpady, a także najniższej jakości paliwa stałe.  W ramach kampanii Nie Rób Dymu, uruchomionej w sierpniu b.r., instytut badawczy ARC Rynek i Opinia przeprowadził wśród Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych, bliźniakach lub szeregowcach posiadających własne źródło ogrzewania (niepodłączonych do sieci ciepłowniczej) badania dotyczące sposobu opalania domu. Celem badań było poznanie zwyczajów związanych z użytkowaniem drewna i wyborem poszczególnych jego gatunków, a także wiedzy i postaw związanych z dbaniem o czystość powietrza. Badanie przeprowadzono na próbie N=1003 osób.

Dodatkowo przeprowadzono też naukową analizę emisyjności drewna czterech, najczęściej używanych przez Polaków gatunków drzewa, przeprowadzona w warunkach laboratoryjnych.

„Przeprowadzona w ramach kampanii analiza emisyjności drewna potwierdza, że może być ono paliwem niskoemisyjnym, pod warunkiem, że będzie odpowiednio przygotowane, czyli sezonowane (suche) oraz rozpalane od góry, ponieważ żar przenosi się z góry na dół. Polacy nie są świadomi tego, że każdego dnia, szczególnie w sezonie grzewczym, opalając wilgotne drewno drzew iglastych trują powietrze i siebie nawzajem. Konsekwencją ich niezdrowych nawyków jest postępujący smog oraz wzrost odsetka zachorowań na choroby układu oddechowego, nowotwory czy choroby serca. Nie musi tak być i kampania Nie Rób Dymu chce to pokazać. Drewno jest ekologiczne, efektywne i ekonomiczne, a kominek niskoemisyjny, pod warunkiem, że wiemy, jak mądrze z nich korzystać”. – mówi profesor Mariusz Filipowicz z Akademii Górniczo-Hutniczej

Pokazujemy, że stosując nowoczesne piece, dobre drewno i optymalne metody spalania można ograniczyć emisję szkodliwych dla środowiska substancji.

Sprawdź >